Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
У Вищій раді правосуддя відбулася робоча зустріч із міжнародними партнерами щодо діяльності робочої групи з добору на вакантну посаду Голови Державної судової адміністрації України.
Голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик повідомив, що відповідно до Дорожньої карти у сфері «Верховенство права» на шляху до вступу України до Європейського Союзу, ВРП має завершити процедуру добору на зазначену посаду у четвертому кварталі поточного року.
Очільник ВРП зазначив, що в мирний час добір на посади державної служби категорії «А», зокрема й на посаду Голови ДСА України, здійснюється Комісією з питань вищого корпусу державної служби згідно із Законом України «Про державну службу», яким чітко визначено відповідні процедури. Однак наразі, згідно із Законом України «Про правовий режим воєнного стану» передбачено спрощену процедуру призначення — без конкурсного відбору. Тому тимчасовий добір на цю посаду покладено на Вищу раду правосуддя. Після завершення воєнного стану передбачається проведення повноцінного конкурсу відповідно до чинного законодавства.
Григорій Усик наголосив: «Вища рада правосуддя зацікавлена у відкритому та прозорому доборі кандидата на посаду Голови ДСА. Зокрема, етап співбесід з кандидатами транслюватимуться у режимі реального часу».
Голова ВРП нагадав, що оголошення про добір на тимчасову посаду Голови ДСА було оприлюднено 18 січня 2024 року. Відтоді прийом документів подовжувався. Наразі до участі у доборі допущено 13 кандидатів, з яких двоє вже зняли свої кандидатури. Таким чином, участь у доборі продовжують 11 осіб. Подані документи перебувають на етапі первинного опрацювання.
Григорій Усик також повідомив, що робоча група додатково підготувала проєкт методології оцінювання відповідності кандидатів критеріям доброчесності та професіоналізму, визначила показники відповідності, правила та засоби їх встановлення.
Членкиня Вищої ради правосуддя Тетяна Бондаренко поінформувала, що в проєкті методології передбачено оцінювання кандидатів відповідно до Умов зайняття посади Голови ДСА та Порядку опрацювання документів і проведення співбесід, затверджених рішенням ВРП від 1 лютого 2024 року № 314/0/15-24. Під час добору враховуватимуться попередній досвід, подані документи, інформація з відкритих джерел, результати ситуаційного завдання (за потреби) та співбесіди.
У методології окреслено такі критерії доброчесності: чесність, непідкупність, незалежність, професіоналізм, знання у сфері права, аналітичні здібності та бездоганна професійна поведінка.
Тетяна Бондаренко також зазначила, що проєкт методології найближчим часом буде подано на затвердження Вищій раді правосуддя.
Керівник компоненту «Судова реформа» Проєкту ЄС «ПРАВО-JUSTICE» Володимир Чабан подякував Вищій раді правосуддя за прагнення забезпечити відкритість і прозорість добору, що відповідає найкращим європейським стандартам. Він також наголосив, що для забезпечення справжньої конкурсної процедури важливо розширити кількість кандидатів, і висловив готовність сприяти комунікаційній підтримці для залучення нових претендентів.
Юристка проєкту Німецького фонду міжнародного співробітництва (GIZ) «Посилення відповідності України стандартам ЄС у сфері верховенства права» (3*E4U) Ілона Болюбаш презентувала концепцію проведення конкурсу, узгоджену з представниками міжнародних проєктів. Зокрема, вона запропонувала розглянути можливість проведення окремих тестових процедур з перевірки когнітивних здібностей та знання норм права кандидатами.
У зустрічі також взяли участь заступник Голови Вищої ради правосуддя Оксана Кваша, члени ВРП Олена Ковбій, Роман Маселко, Головна експертка з питань модернізації судів, компонент «Судова реформа» Проєкту ЄС «ПРАВО-JUSTICE» Світлана Майструк, Експерт з антикорупційних питань Міжнародної організації права розвитку (МОПР/IDLO) Віктор Килимар.